PageorganJAZ PageorganJAZ
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. about how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

uhhhhidk
uhhhhidk uhhhhidk
  • 12-11-2016
Each pound of peacan cost $9.

6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds) 
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452

Answer Link
ruralsteam184
ruralsteam184 ruralsteam184
  • 13-11-2020

Answer:

The correct answer is option d or 10.00

Hope this helpes have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

a vertical column of elements in the periodic table known as a
What can an individual do to further public health? A. Take vitamins B. Stop binge drinking C. Eat nutritious food D. Become an organ donor
Is there any form of figurative Language In this Poem? The sun did not shine, It was too wet to play, So I sat in my bed For day after day. So I stared at the
How crucial is setting to the story. "The most dangerous game"
What were the three complaints people had about the roman catholic church in the early 1500s?
betty has 24 eggs. jerry has five less than a quarter of the eggs betty has. john has 4 more eggs than jerry. how many eggs does john have
Which of the following countries has the largest population? A. Colombia B. Brazil C. Argentina D. Mexico
what symbolizes competition among organisms?
Which sentences contain two words that are related in the same way as the underlined words in the paragraph? The Olympic skier had an extreme devotion to her s
According to Galileo's pendulum theory, which factor determines the time taken to swing through one complete cycle?