aksgop626 aksgop626
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Simba buys 3.5 pounds of bugs for Timon and Pumba. If each pound of bugs costs $7.50, how much will he pay for the bugs?

Respuesta :

taylamarie12 taylamarie12
  • 17-02-2021
26.25$ you simply multiply 3 time 7.50 to get 22.5, you then divide 7.50 by 2 to get 3.75 once you add those together you get 26.25$
Answer Link

Otras preguntas

What was a result of European settlement in South Africa in the early 1900s?
Why do people study history? Choose all answers that are correct. A. It demonstrates how people will live in the future. B. It explains why our culture is sup
the difference of three times a number and 1 is the same as twice the number find the number
Which word is used to name the bold number? 18 – z = 10
Mr. Paulson has been on a train for 4 hours and traveled 320 miles. At this rate, how far will he have traveled in 5 hours?
a ratio is a rate sometimes, always, or never true ?
what services are provided by dental labs
What is the value of the 4 in 9.84?
Which statements are true about the value of the digits in the number 5,555,555? Choose all answers that are correct. A. The digit in the thousands place is
What is the 7th term of the sequence 3,12,48,192