tyleragin46 tyleragin46
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?

Respuesta :

Mkdenny Mkdenny
  • 15-02-2021
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
Answer Link

Otras preguntas

What are the possible outcomes of infectious hemolytic anemia?
help please!! a trapezoidal prism whose height is 10 cm and whose bases are isosceles trapezoid with bases of 6 cm and 16 cm, sides of 13 cm, and a height of 12
Clinical use of ampicillin/amoxicillin (aminopenicillins) a) Treat bacterial infections b) Treat fungal infections c) Treat viral infections d) Treat parasitic
¿Cuál es tu color favorito? ¿Cómo te llamas? ¿Cuál es tu edad? Translate please
what is the area show steps
Me pueden ayudar resolviendo estos problemas sobre cuadrantes?​
Select proper gun positioning during a building search
A first order reaction has a rate constant of 0.00300 s-1. The time (in seconds) required for 60.0% reaction to occur is?
Insert a comma Oops I’ve already creased my linen blouse,and we’re not even out the door yet.
Which regular polygon has interior angles with the greatest sum?