deontarr89 deontarr89
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries

Respuesta :

akaiqbacon
akaiqbacon akaiqbacon
  • 13-02-2021

Hi there!

$5.50=y

1 pound=x

4+1.50=5.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the round to the nearest million5,500,000
is 6822 divisible by 6
which hemispheres lie on either side of the prime meridian
Which kind of complement is the underlined word? The elephant gave its newborn baby a bath. A.indirect object B.direct object Underlined Bath
A style of art that showed Soviet life in a positive light was called...?
round to the nearest tenth 8.642
What is 6,174,798,604 in scientific notation.
The first settlement of Rome was built where
. The Hellenistic period can best be defined by which of the following statements? The period was marked by the invention of agriculture and the rise of civiliz
One of hundred equal parts