mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

Liability that arises from not maintaining a building is referred to as a) medical foundation liability. b) premises liability. c) healthcare culpability. d) he
Please guys i need help in this
Estimate 886+215 by first rounding each number to the nearest hundred.
Why is this equation not balanced? H2 + O2 + H2O There are more hydrogen atoms on the reactant side than the product side There are more oxygen atoms on the pro
What are some possible reasons why the architecture of pyramids began to change?
A scale drawing of a school bus has a scale of 1/2 inch to 5 feet. If the length of the school bus is 4 1/2 inches on the scale drawing, what is the actual leng
Which quote contains correct MLA citation formatting? A) Remember that "[q]uotations are effective in research papers when used selectively" (Gibaldi, 109). B)
The endpoints of AB are -1 and 9. Find the coordinate of the point P that partitions the segment in the ratio 1:4 The coordinate of the point P that partitions
What’s is your average speed if you walk 50 meters in 100 seconds
Find the fractional form of 5.562 to prove that it is a rational number.