bbykk6036 bbykk6036
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound if chocolate costs 8 dollars . Karen buys p pounds. Write an equation nto represent the totalncost c that karen pays

Respuesta :

valetta valetta
  • 15-02-2021

Answer:

c=8p

Step-by-step explanation:

Since it is 8 dollars per pound, his total cost c is 6 times p

Therefore,  c = 8p

Answer Link

Otras preguntas

solve for m. t=ms/m+n
Waves arriving at a fixed boundary are a. neither reflected nor inverted. c. reflected and inverted. b. reflected but not inverted. d. inverted but not reflect
The ____________ ____________ do not believe that social institutions work for the common good of everyone in society. for example, the homeless lack the power
What was the most common form of sacrifice in Aztec society?
is 0.04 equivalent to 40%?
Which of the following identifies why Americans are increasingly heavier than citizens of other countries? Americans eat out multiple times a week. America has
who killed king tut and why
In the early 21st century American manufacturing accounted for ____ of corporate profits.
What is the value of x?
Three eights of the students in Ms. Mull’s class ride the bus. If there are 24 students in the class, how many students ride the bus? Explain how to use equival