ANGELgabby
ANGELgabby ANGELgabby
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 1010-ounce package of cashews costs \$ 8.11$8.11, and a 1616-ounce package of cashews costs \$ 12$12.

​a. What is the cost per ounce for the 1010-ounce package of cashews?
​

​
b. ​What is the cost per ounce for the 1616-ounce package of cashews?
​


c. Which package is the better buy?

Respuesta :

Tobacashi Tobacashi
  • 12-02-2021
I think the answer is a
I’m not sure
Answer Link

Otras preguntas

a √(x^2-n/m)= a^2/b make x subject
Please helppp!!!! Which three statements about the Gilded Age are true? See in photo
[tex] \frac{8}{20} < > = \frac{7}{13} [/tex]Compare these factions ​
Compare and contrast dinnertime in Los Estados Unidos and Spanish-speaking countries Write your answer in English help please
You are training for the upcoming bike and hike race. On the days you bike, you will ride 8 miles. On the days you hike, you will walk 3 miles. By the end of th
PLEASE HELP ME ASAP! NO LINKS PLEASE!!! Which sentence from the excerpt most strongly supports the answer regarding what you can infer about Henrietta Lack's ro
Help please I don’t know these
3* what =1 because I'm genuinely unsure
What is the equation please
Can someone help me?