ldeloss0001
ldeloss0001 ldeloss0001
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.( IT NOT A )

-The 3-pound bags of oranges cost $4.
-The 8-pound bags of oranges cost $9.

Which oranges cost less per pound?

A 3-pound bags of oranges for $4.

B They are equal in price per pound.

C 8 pound bags of oranges for $9.

Respuesta :

Bubu1209
Bubu1209 Bubu1209
  • 12-02-2021

Answer:

Is C.

Step-by-step explanation:

4÷3=1.333333 and 9÷8=1.125

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence from the article offers a logical reason that supports the claim
A cafeteria can feed 1/8 of the school in 3 1/2 minutes. How long does it take to feed the school?
write a letter to your friendLisa​
The Coastline of Pakistan lies along the ___________________.​
What crazy thing did bud do at the end of the chapter 10? (bud not buddy)
Can u help me with the orginal slope and perpendicular slope. And tell me where to plot the points
Please help! will mark brainliest if correct!
What is maned by ecosystem
12. Who makes federal laws? a. Supreme Court b. Congress President d. None of the above
On average, London drinks 3/5of an 12-ounce glass of water in 1 2/5 hours. How many glasses of water does she drink in one hour? Enter your answer as a whole nu