aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

In the new 6 kingdom system of classification,like the old 5kingdom system,organisms are basically grouped by
simplify the complex rational expression 1/x+6/5/x^2-36
Why is it necessary for cells to maintain homeostasis? Choose the correct answer.
Need help please fast and urgent
This poem describes a train as if it were a horse. What literary device does the poet use in this poem?
Quick Help Bank credit to entrepreneurs can come in all of the following forms EXCEPT: A. bank loans B. credit cards C. lines of credit D. federal grants
A glass slide would be used with a
Determine the truth value of the statement. A triangle has three sides and a pentagon has five sides. True False
What is the most important external issue when using social media emergencies.
After Tony got caught cheating on the test he was sent to the principals office and his mom came to pick him up from school