brianargibson11
brianargibson11 brianargibson11
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce packages of cashews costs 12$
What is the cost per ounce of cashews?

Respuesta :

lynijahholmes08 lynijahholmes08
  • 15-01-2021
Of course it would be about 3.75 an ounce
Answer Link
Аноним Аноним
  • 15-01-2021

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

12/16 =.75

Answer Link

Otras preguntas

Which person best illustrates opportunities for upward social mobility in the United States?a. First-shift factory workerb. First-generation college studentc. F
Benjamin Company had the following results of operations for the past year:Sales (16,000 units at $10.25) $164,000Direct materials and direct labor $100,000 Ov
Kerion had a beaded necklace business. She can make 12 necklaces in 2 hours. How long will it take her to make 9 necklaces? Answer wothout units. *
In a study, the sample is chosen by using the random number generator on your TI-83 to generate a number, like 3, then taking every 3rd person in the list What
Your math test has 25 questions and is worth 154 points. The test consist of multiple choice questions worth 2 points each and open ended questions worth 10 poi
214 people used a public swimming pool. $1.50 for kids and $2.25 for adults. The receipt totaled to $390 How many children and how many adults went the the publ
The Russian word czarmeans​
1/7 and 3/5 as a ratio in simplest form
Please help ASAP.......
An agent in another state wants to become an agent in New York. The other state gives the same privileges to New York agents wanting to be licensed in that stat