ameenahready
ameenahready ameenahready
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

Diana buys 7 cups of orange juice. Each cup of orange juice cost $0.81. How much does diana spend?

help pls

Respuesta :

leahgibson1022
leahgibson1022 leahgibson1022
  • 15-01-2021

Answer: $5.67

Step-by-step explanation: Multiply

Answer Link
miso9141
miso9141 miso9141
  • 15-01-2021

Answer:

$5.67

Step-by-step explanation:

Since Diana bought 7 cups of orange juice and each cost $0.81, you just need to multiply $0.81 by 7.

Answer Link

Otras preguntas

1. Select the correct direct object pronoun for the word in parentheses that best completes this sentence: María y yo _______ traemos. (los tenedores) (3 point
Which of the following actions is an example of example of the renaissance idea of humanism
Which identifies the effect of the Pact of Steel? A. It gave Italian forces the military surplus needed to invade North Africa. B. It helped Great Britain and F
A lack of vitamin ______, may lead to scurvy.
Determine the total number of roots of each polynomial function. g(x) = (x - 5)2 + 2x3
the quarterback was sacked x yards from his own goal as the first quarter ended. he walked to the other end of the field and lined up on the on the other x yard
1. El nuevo modelo de automóvil tiene un diseño único, elegante. 2. Después de muchos años a la deriva, Ricardo amaba todavía a su adorada Catalina. 3. Humberto
What effect did mikhail gorbachev's program of perestroika have on the cold war?
Any idea? Very confused.
how many 3-digit whole numbers, whose digit sum is 24, are even?