isabella4086 isabella4086
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

On the first day, you pay $5 for 2 boxes of popcorn.
The next day you pay $7.50 for 3 boxes. Are the ratios
equivalant.

Respuesta :

savannahalghazali
savannahalghazali savannahalghazali
  • 14-01-2021

Answer:

10 5

Step-by-step explanation:

Answer Link
nermay7
nermay7 nermay7
  • 14-01-2021

Answer:  Yes

Step-by-step explanation:

First find the unit rate by find the cost per box.

To find the cost per post you will divide the cost by the number of boxes.

5/ 2 = 2.5

7.50/ 3  = 2.5  

2.5  is indeed equal to 2.5 so they are equivalent.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement BEST describes the graph of f(x - 6)? A. The graph of f(x) is shifted up 6 units. 6 B. The graph of f(x) is shifted left 6 units. C. The graph o
Determine the equation of the circle graphed below.
Civil War era medicine was able to deal with most injuries. True or False?
As you approach graduation, what are you most proud of as a student?
geometry help please
hello i am tina and i dont know why i have to do this
Which of the following is not an element of fiction addressed on the graphic organizer? A. theme B. plot C. character D. setting
What is the value of x when 5x=6.5?
calculate the mass of copper that could be made from 4.0g of copper oxide
ANSWER THIS FOR BRAINLIEST