brianna2008bradshaw
brianna2008bradshaw brianna2008bradshaw
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Abble is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
P

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 14-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

if Abble buy pizzas for 60 dollars

60/12=5

he can buy 5 pizzas

p=5

Answer Link

Otras preguntas

United Nations resolutions are not binding, meaning they are more like suggestions than actual laws. T/F
In a triangle, the measure of the second angle is twice the measure of the first angle. The third angle is equal to the sum of the other angles. Which of the fo
What does classical mean? a. stands out because of being remarkable b. the ideal in terms of which something can be judged c. having to do with the ancient Gree
In literature, which of the following is related to style? a. what is said b. how things are said c. who says what d. where things are said
Is 3 a reciprocal of 1/3
What word best describes the relationship between Buck and John Thornton? a. Attachment b. Trust c. Love d. Friendship
Which statement describes religious practices in Africa prior to the sixteenth century? b. Africans along with the western coast had converted to Christianity.
Select interior, exterior, or on the circle (x - 5) 2 + (y + 3) 2 = 25 for the following point. (2, 3)
What “white” technology limited the movement of buffalo and interfered with the Plains Indians traditional way of life? a. Roads c. Stage Coaches b. Fences d
What happened as a result of the Columbian Exchange? a. Plants, animals, people, and diseases moved between hemispheres with enormous consequences. b. Most Na