lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost four times as much as oranges per pound. Apples are $2.80 per pound. How much do oranges cost per pound? *
$11.20
$1.20
$0.70
$1.70

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

Apples cost four times as much as oranges per pound.

If the cost of orange =x

then, cost of apples =4x

But,

the costs of apples =2.80$

So,4x=2.80

[tex]\tt{ x=\dfrac{2.80}{4} }[/tex] ⠀

[tex]\tt{ x=0.70\$ }[/tex] ⠀

so,oranges costs for per pound =0.70$

Answer Link

Otras preguntas

What is the nature of the Se-Cl bond in a molecule of selenium chloride (SeCl2) if the electronegativity value of selenium is 2.55 and that of chlorine is 3.16?
Llena el espacio con la traducción de la forma correcta del adjetivo posesivo enfatizado. Este guante mío es nuevo.____________ a0 Need help its for my summer s
Scientists are able to determine the relative age of rocks in specific years. True or false
Name and describe two examples of special effects you see in the image above from the modern movie, X-Men.
Why are there significant changes in the body at puberty stage?
11 less than the product of a number y and -2 is z.
When the universe was 380,000 years old, its thermal radiation spectrum consisted mostly of?
If an American salutes the flag to show his love of the country, he is treating the flag as a ____
how many times does 6 go into 30
At an appliance store, the price of a refrigerator is marked up 25% to $406.25. What was the price of the refrigerator before the markup? Enter your answer in