Ihave1dog Ihave1dog
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs cost $1.25 at one market. At a competing market, 1 1/2 dozen eggs cost $2.00. Which is the better buy?

Respuesta :

Reddada1 Reddada1
  • 14-01-2021

Answer: 1 dozen eggs

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

How did persident Jefferson act on his beliefs about government
Which of the following statements about the nuclear strong force is true?the strength of the nuclear strong force depends on the charge of the atomthe nuclear s
What type of economic system does the United States haves
if esther deposited $50 at the end of each month into an account with no interest, how much money would she have saved by the end of 12 months?​
A kite has a height of 36 inches and a width of 30 inches. Explain how to use the area formula for a triangle to find the area of the kite. 34
Triangle ABC is a right triangle. Which equation could be used to determine the length of side AC?
When working with sources, a writer can avoid plagiarism by:
Vas al___para trabajar
Which adverb of time best completes this sentence? Al llegar me di cuenta de que ella ________________ estaba entrevistando al candidato. A. cuando B.
what set of numbers are all factors of 18