parauncf231 parauncf231
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Nancy bought an energy drink for $4 along with some candy bars that cost $3.50 each. She spent $21.50. How many candy bars did Nancy buy?

Respuesta :

jaylen0520 jaylen0520
  • 14-01-2021
21.5-4/3.50 =5 candy bars Nancy bought
Answer Link

Otras preguntas

my bed is 3 inches by 2 3/4 inches by 1/3 inch. what is the volume of my bed?
The first attempt at Mexican freedom was led by _____.
Consider the quadratic equation ax^2+bx+c=0, where a,b, and c are rational numbers amd the quadratic has two distinct zeros . if one zero is rational, which of
gym a charges $60 a month plus $5 per visit the monthly cost at gym B is represented by y cos2x + 40 where X is the number of visits per month what conclusion c
What is the functional unit of the nervous system is
The analysis of how people relate to each other is know as?
what are the side lengths of a rectangle if the area = 40 in and the perimeter= 26 in
S = 2πrh + 2πr2 for h
Impact of false colleges on learners , parents and the country
Mark the statement if it is a reason that Rome was a good site for a city