tymarion145 tymarion145
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which is cheaper? Buying 3 cans of bake beans at 1.50 each or a triple pack for $5

Respuesta :

cjanice2020
cjanice2020 cjanice2020
  • 14-01-2021

Answer:

Buying 3 cans individually.

Step-by-step explanation:

If you bought 3 cans for 1.50 it would be 4.50.

If you bought a triple pack it would be 5 dollars.

So 4.50 is less than 5 dollars.

Hope this helps!

Answer Link
mysteryheart1013 mysteryheart1013
  • 14-01-2021

Answer:

The 3 cans of beans at 1.50 each would be cheaper than the triple pack for $5.

Step-by-step explanation:

1.50 x 3 = 4.50, which is less than (<) 5.

Answer Link

Otras preguntas

Statement Reason m∠1 + m∠2 = 180° Angles 1 and 2 are supplementary angles. m∠2 + m∠3 = 180° Angles 2 and 3 are supplementary angles. Which statement might be n
How does speed relate to the distance covered and the time taken for travel?
Which of the following is notan example of matter? A) smoke B) heat C) water vapor D) air
Mathematically, the biomass in the ocean contributes __________ times more grams of npp per year per gram than an equivalent gram of plant biomass in a terrestr
A new car has a list price of 33,500. Suppose that the dealer markup on this car is 15%. What is the dealer’s cost?
I need help I was absent
Use the periodic table to answer the questions below. Which diagram shows the correct electron configuration for nitrogen (N)
what is the molecular formula of the compound
|25| ? |–25| Can anyone help me solve this?
which of the three sets could not be the lengths of the sides of a triangle {6,10,12} {5,7,10} {4,4,9} {2,3,3}