jber0212 jber0212
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jillian is about to go on a road trip. She puts 14 gallons of gas in her car. She pays
$31.36 for the gas. How much does the gas cost per gallon?

Respuesta :

Ainzers Ainzers
  • 13-01-2021

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

you would divide $31.36 by 14

Answer Link

Otras preguntas

A nation’s borders can be changed as a result of
What was the Japanese attempt to take over a Chinese province called?
A) y=6x-7 B) y=1/4x+8 C) y=4x+8 D) y=-1/4x-7
64 increased by 25% good luck
The Bank president, Nicholas Biddle, came from a wealthy family. T or F
nine less than a number is 9. Find the number.
When a speaker uses evidence and examples to support an opinion, what is she doing?
Corey has 16 cups of flour to make cookies. One batch of cookies takes 2 1/2 cups of flour. If he must save 6 cups of flour for other baking, write and solve an
“Unruly Man Assaults Airline Pilot” Determine which word indicates bias. Unruly Man Airline Pilot
Only one form of the personal pronoun, the ____ person _____, has gender. (First part) First Second Third (Second part) Plural Singular