cjmotoman0803 cjmotoman0803
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul spends $89.10 on blackberries. If the blackberries cost $4.95 per pound, how many pounds of blackberries did he buy?

Respuesta :

raquel2022 raquel2022
  • 13-01-2021
18 pounds
U can divide 89.10 by 4.95 and u get 18
To get if it’s right multiple 18 by 4.95 and U get 89.10
Answer Link

Otras preguntas

Write a dialogue between you and your friend Discuss the rights of all animals yo live with dignity and safety. You may talk about any animal, for instance how
How does elevation affect climate and vegetation in Latin America?
combine like terms 16×-4×=48
Choose the analogy below with the same relationship as downside is to upside a. Big is to large b. Outside is to inside c. Boy is to girl d. Unique is to ge
What percentage of the Israeli population was killed during the Arab-Israeli War of the late 1940s? A. 25% B. 10% C. 5% D. 1%
Salt is the product formed by a reaction in which _______ atoms of an acid are replaced by the atoms of a metal. A. carbon B. hydrogen C. oxygen D. nitrogen
In the Spring of 1941, President Franklin d. Roosevelt signed into law a bill which allowed him to sell, loan, or give war material to countries for their defe
which most likely explains why the main character of grendel get stuck in a tree and is attacked by a bull
___________ : direct payments of money to the poor, disabled, or otherwise in need. A. Welfare B. Cash transfers C. Transfer payments D. Medicare/Medicaid
The most universal social institution is the family; every society organizes its members into families. a. True b. False