jahamilton4981 jahamilton4981
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost? An expression is . The cost is $ .

Respuesta :

ayfat23
ayfat23 ayfat23
  • 13-01-2021

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

✓An expression for this can be written as

f(n) = 20(n)

Where n= number of weeks of the lesson.

✓Then the cost for 6 weeks of lessons will be f(6)

f(6) = 20(6)

=$120

Hence, The cost is $120

Answer Link

Otras preguntas

How do u put 3 6/60 as a decimal?
Most of the southern united states was explored by the _______.
A quarterback made 330 pass completions during one football season. If this was 20% of his attempts, how many passes did he attempt
What is the value of 6 18 divided by 3x4?
The two right triangles shown above have equal perimeters. The hypotenuse of the orange triangle is one leg of the green triangle stacked on top of it. If the s
Corn, beans, and squash the three
What is an antynom for agent
An organism has a diploid number of 102. what is the organism's haploid number? a. 51 b. 102 c. 408 d. 204
What's the improper fraction for 3 and 5/6ths?
How old is the great pyramid of giza?