blacmake blacmake
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

Two pounds of grapes cost $6.
Using this rate, how much would 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

wjwowj099
wjwowj099 wjwowj099
  • 12-01-2021
this would cost 3 dollars
Answer Link
bgwll bgwll
  • 12-01-2021
divide the original answer by two because you’re trying to find half and the answer is $3
Answer Link

Otras preguntas

If the value of x-y is negative, and x and y are both positive, what can you conclude about the values of x and y?
The amount or the strength of force is called its
how many pair of whole numbers have a sum 99
Societal regulations and laws may be developed or changed in response to scientific findings. Which type of scientific research has resulted in the passing of m
What is the relationship between hypothesizing and experimenting in science
The natural vegetation regions of sub-Saharan Africa a. are heavily impacted by human activity. b. only correspond to climatic conditions in areas of West Afr
what the words below have in common. a. minuteman b. Loyalist c. Patriot
Which of the following is a complex sentence? a. Check out the editorial page in today''s paper and you''ll notice the piece by Oscar Lewis. b. I would like t
what the words below have in common. a. minuteman b. Loyalist c. Patriot
Why did the Allies want to seize New Guinea, the Solomon Islands, and the surrounding islands?