kaylalenobody1027
kaylalenobody1027 kaylalenobody1027
  • 12-01-2021
  • Mathematics
contestada

6 cupcakes cost 14.70. how much is each cupcake.

10 points :)

Respuesta :

btsustan
btsustan btsustan
  • 12-01-2021

Answer:

2.45 per cupcake

Step-by-step explanation:

Answer Link
Soulene
Soulene Soulene
  • 12-01-2021

Given: 6 cupcakes cost 14.70.

To find: The cost of each cupcake.

Answer:

To find the cost of each cupcake, we'll have to divide the total amount by the number of cupcakes.

Cost of one cupcake = cost of 6 cupcakes/number of cupcakes

Cost of one cupcake = 14.70/6

Cost of one cupcake = 2.45

Therefore, the cost of each cupcake is 2.45.

Hope it helps. :)

Answer Link

Otras preguntas

what is 20p-2p+4p=20p-6p
how do you know immediately that 2,056 in not a prime number
Which macromolecule is responsible for for carrying out life functions like speeding up chemical reactions?
Dawn needs to pour 3 gallons of water into her fish tank. She only has a 1 cup measuring cup. How many cups of water should she put in the tank?
what is the square root of 59
Help me with this pleaseeeeeee
which statement best describes a result of industrialization in the United States during the mid-nineteenth century?
did samuel de champlain have any siblings
What impact did U.S. entry into World War I have on labor and production? Farming and agriculture fell short of meeting the food requirements of the military. T
finish this analogy: increasing is to decreasing as waxing is to ________ a)cowered b)marauding c)perilous d)waning e)pallid f)crannies