lward08 lward08
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of an
8
-ounce box of cereal is
$
1.68
. At this rate, what is the cost per ounce of the cereal, in dollars and cents?

Respuesta :

KeianaLol25
KeianaLol25 KeianaLol25
  • 15-12-2020

Answer:

.21 cents

Step-by-step explanation:

To get .21 do 1.68 divided by 8

1.68 ÷ 8 = .21

Hope this helps ya!!

Answer Link

Otras preguntas

What is a demand for resources such as food water and shelter in short supply in a community?​
Which subjunctive verb form correctly completes this sentence? Fue impresionante que el gobierno _______ a controlar el problema del racismo. A. empezara B.
A group of friends is buying popcorn and soda at the movies. They want to buy at least 4 items, and can spend up to $20.00. Popcorn costs $3.00 each and soda co
3.614 mg to centigrams
A greyhound's velocity changes from rest to 19 m/s in 2 seconds. What is the greyhound's average acceleration? a)2 m/s2 b)9.5 m/s2 c)19 m/s d)38 m/s
Please help!!!! :) !!!!!!!!
WHAT ARE SITA RAM'S CLAIMS ABOUT WHAT CAUSES THE SEPOY REBELLION
Did Martin Luther King Jr. do deliver his famous I have a dream speech
The use of "poll taxes" as a means of racial discrimination was MOST effectively stopped by which of these methods? A- Executive Order B- Congressional law C
What is the y-intercept of y=4x?