deonmorrison64629 deonmorrison64629
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store has bananas on sale for 2 pounds for $1.50. What is the cost of 6 pounds of bananas?

Respuesta :

groudon747 groudon747
  • 15-12-2020

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

6 / 2 = 3

$1.50 x 3 = $4.50

Answer Link
Haruka123
Haruka123 Haruka123
  • 15-12-2020
4.5 dollars
2/1.5 is equal to 6/x
You cross multiply and you get 4.5
Answer Link

Otras preguntas

For each of the modes of production, make a list of the top technologies (at least three items per stage) developed.
3/4n - 18 = 1/4n - 4
Which part of speech is the underlined word in the sentence? The box turtle crawled slowly toward the stream
Latin has had a unique influence over a. medical terminology. b. words in specialized areas of knowledge. c. English vowels and consonants. d. the names of
What did Thoreau have in common with John Thornton in The Call of the Wild? A. A dislike of government B. A mistrust of religion C. A love of hunting D. An enj
if you have your net worth and assets, how do you get your liabilities? 1) nw=9456.00 a=15640.00 l=???
Which statements about the social structure of the Spanish colonies are true? Choose all answers that are correct. A. Only the oldest sons of Spanish settlers,
The probability of winning a particular game at the Game Place is 1/4. Find the odds against winning the game. A. 5 to 1 B. 3 to 1 C. 1 to 4 D. 3
Which global region is coldest, because it doesn't absorb the sun's energy directly? a. mid-latitude regions b. low-latitude regions c. upper-latitude region
What happened on Lexington Green on April 19, 1775?