johngnz21 johngnz21
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

If 12 cookies cost $3 how much would it be for 9 cookies

Respuesta :

oliviakatelyn06
oliviakatelyn06 oliviakatelyn06
  • 15-12-2020
$36 is the answer :)
Answer Link
val648
val648 val648
  • 15-12-2020
you use ratios. if 12 whole cookies cost only 3 dollars.
12:3
9:x
x is how much it would cost. so try to find x.
x= 2.25
9 cookies cost 2 dollars and 25 cents
Answer Link

Otras preguntas

Carlos wants to practice piano 2 hours each day.he practices for 3/4 before school and 7/10 After school. How many hours has he practiced? How many hour till h
Which model below would best describe the digestive system? a long hollow tube with openings at both ends a small swimming pool a candle stick a
What type of white blood cells produces antibodies
Besides giving young men a job, what was one of the primary purposes of the Civilian Conservation Corps? to limit population growth to help young couples buy ho
What is 17+k=62 for inequalities
how did the inca adapt their way of life to the mountainous terrain?
. Is 10% of 10% of 100 the same as 20% of 100?
Alicia and Jeremy weigh a cell phone on a digital scale. they write down 113 but forgot to record the unit.which unit of measurement is correct
What effect did the Mayflower Compact have on American government? It reinforced British Parliament's control over the colonies. It gave settlers the power to e
What effect did the Mayflower Compact have on American government? It reinforced British Parliament's control over the colonies. It gave settlers the power to e