Gleavenslouissaint Gleavenslouissaint
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Hannah purchased 14 ounces of grapes for $3.64.

What was the cost per ounce of the grapes?

Respuesta :

curillojordi86 curillojordi86
  • 15-12-2020

Answer:

0.26 cents per ounce

Step-by-step explanation:

so we divide 3.64 by 14 to get the cost of one ounce which is 3.64/14=0.26 cents

Answer Link

Otras preguntas

An angle that in grater than 90 degrees is classified as an what
Section 4.4 Felix Mendelssohn was just seventeen when he composed the overture to Shakespear's A) King Lear B) A Midsummer NIght's Dream C) Romeo and Juliet D
Late maturing boys are ________. at a higher risk of depression less likely to participate in high school athletics less likely to experience conflict with pare
how did the renaissance help fuel the age of exploration
Apples are on sale for 1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend in all
The ____ form of city government merges executive and legislative functions in a single group of officials
Down syndrome is an example of __________. question 2 options: a)  a rearrangement  b)  mosaicism c)  aneuploidy d)  polyploidy
describe two physical or behavioral adaptations that allow the cane toad to gain competitive advantage over populations of native species
___ is a sense of "ought" and involves doing the right thing. Allegiance Loyalty Integrity Responsibility Convenience
15:7 equivalent ratio