brainzz6286 brainzz6286
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa had 45$ to spend on 6 snacks.after buying them she had 12$ left how much did each snack cost?

Respuesta :

ariannamacias0086
ariannamacias0086 ariannamacias0086
  • 15-12-2020

Each snack cost $5.50

You start with $45, and afterwards end up with $12, so subtract 12 from 45 and you end up with 33. Then divide 33 by 6, since she bought 6 snacks, and you get $5.50.

Answer Link
amelcecunjanin
amelcecunjanin amelcecunjanin
  • 15-12-2020
Divide $45 with $12, you get $3.75

To check your answer, $12 x $3.75 = $45

Each snack costs $3.75
Answer Link

Otras preguntas

¿Viste que Andy Ruiz Jr. ganó la pelea cuando noqueó a su oponente? cuál seria el contexto de esa frase​ PLEASE HELP ME, I'M FALLING IN SPANISH CLASS
Which of the following resulted from the court’s ruling in Marbury v. Madison? Select one: a. The Bill of Rights became part of the Constitution b. The power o
Help but serious geniuses only​
PLEASE HELP WITH THIS ONE QUESTION FACTOR THE FOLLOWING COMPLETELY:
1/8 of a pumpkin pie has 379 calories. How many calories are in the whole pie?
I need someone's help ​
What is the length of the altitude to the longest side of a triangle, if the lengths of its sides are 15 cm, 17 cm, 8 cm
How did Copernicus’s proposed model of the solar system differ from earlier beliefs
x2-4x+6=0 Someone help with solve this
Write a letter to your friend in another school telling him or her the valuable lessons you learnt during a recent excursion