Jboreland07 Jboreland07
  • 15-12-2020
  • Mathematics
contestada

Riley buys ice cream and oranges at the store.
She pays a total of $37.15.
She pays a total of $3.62 for the ice cream.
She buys 7 bags of oranges that each cost the same amount.

How much does each bag of oranges cost?

Respuesta :

stoofperen stoofperen
  • 15-12-2020

Answer:

4.79 dollars.

Step-by-step explanation:

7x + 3.62 = 37.15

7x= 37.15-3.62

7x=33.53

x= 33.53/7=4.79 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Find the missing side length. Assume that all intersecting sides meet at right angles. Be sure to include the correct unit in your answer. 6 yd 17 yd ? 9 yd 15
y = 3x – 21 is it proportional
would someone like some help
Please help and I will mark you brainliest !
In a survey of 2,700 people who owned a certain type of​ car, 1,485 said they would buy that type of car again. What percent of the people surveyed were satisfi
It is assumed that the test results for a class follow a normal distribution with a mean of 78 and a standard deviation of 36. If you know that a student's grad
A person invests 5500 dollars in a bank. The bank pays 5.75% interest compounded annually. To the nearest tenth of a year, how long must the person leave the mo
Can someone pls do this ​
Riding an elevator down 3 floors
If correct will mark brainliest!!!!