cailynburks
cailynburks cailynburks
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)
Choice A: 21 ounces of raisins for $3.59
Choice B: 36 ounces of raisins for $4.79
Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.
a
O
b
Od

Respuesta :

nina7147
nina7147 nina7147
  • 14-12-2020

Answer:

Choice B

Step-by-step explanation:

Choice A: 1 ounce of raisins for ~$0,17

Choice B: 1 ounce of raisins for ~$0,13

Answer Link

Otras preguntas

Correctly classify the given food items as either a fruit or a vegetable. if you need help, look at the hint available by clicking hints. drag the foods into th
write expression for the volume and simplify
Can amox clav 875 -125 mg treat urinary tract infection
what is the slope of the line through (-4,2) and (5,8)
ANSWER PLZ QUICK AND FAST
solve the system of equations
One of the byproducts of nuclear power generation is Uranium-233. Uranium is decaying at a constant 32% rate per day. If 12,880 pounds are produced from a power
Economists consider both explicit and implicit costs when measuring economic profit
What is meaning of twig is bent so grows the tree in spanish?
Luke is driving the minibus. It is 192 miles to Brighton and the journey takes 3 1/2 hours.Use the formula S = D _