karn89
karn89 karn89
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jenny bought gas for her car. Gas cost $3.45 per gallon. She bought 12.2 gallons for her car. What was the total cost of gas for Jenny's car?

Respuesta :

booegersheim
booegersheim booegersheim
  • 14-12-2020
42.09$ would be the correct answer, you just multiple 3.45 and 12.2 to get this answer
Answer Link
calloyd calloyd
  • 14-12-2020

Answer:

42.09

Step-by-step explanation:

3.45 x 12.2 = 42.09 (checked with a calculator)

Answer Link

Otras preguntas

How many chromosones do you have??
1. In a pure competition market, producers should produce and sell where P=MC. Why? Why couldn’t they price their product above MC or wherever they want? Explai
One factor is 151.the product is 1812.what is the other factor
is it possible to draw a triangle that is both obtuse and equilateral explain why or why not
The spray from a lawn sprinkler makes a circle 40 feel in radius. What are the approximate diameter, circumference, and area of the circle of lawn watered
The ratio 1/2 is in simplest form. Is this true or false?
What is a prepositional phrase
explain natural mating
For every increase of 1 on the Richter scale, an earthquake is 10 times more powerful. Which of the following models this situation? a-linear function with a ne
choose a number between 49 and 95 that is a multiple of , 28, and 16