karn89
karn89 karn89
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jenny bought gas for her car. Gas cost $3.45 per gallon. She bought 12.2 gallons for her car. What was the total cost of gas for Jenny's car?

Respuesta :

d98625
d98625 d98625
  • 15-12-2020

Answer:

Gas prices $3.45

Jenny purchase 12.2 gallons of gas for her car.

12.2 x $3.45 = 42.09

A= $42.09

Answer Link

Otras preguntas

A raffle has 10000 tickets. the grand prize wins a motorcycle worth $9000. additionally, there is one ticket that pays $2000 and another one that pays $1000. th
Would Cu be oxidized by Ag+?
how much water is 1/8 and 2/8 and 4/8
where are digestive enzymes made?
What is an author’s tone? his or her attitude when writing the correctness of his or her argument his or her philosophical assumptions how he or she
your classmate is unsure about how to use a side lengths to determine the type of triangle . how would you explain this to your classmate ?
[please answer][WORTH MORE THAN 10PTS] Answer the following questions about the european rabbit. 1. Where is this organism found? 2. How was this organism trans
What elementary schools did George T Sampson attended
A student is reviewing functions of the cell. the student would be correct in identifying a chief function of the nerve cell as
The supplement of an angle exceeds the angle by 60 degrees. Find both angles.