raiynaiirek raiynaiirek
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Cereal - 13.8 ounces for $4.14 =

Respuesta :

alexismaysschool alexismaysschool
  • 14-12-2020

Answer:

30¢ per ounce

Step-by-step explanation:

I'm not exactly sure what your asking, but I'm going to assume that your asking for the unit price.

[tex]\frac{4.14}{13.8}=0.3[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

In which period would Native Americans have been MOST likely to practice hunting and gathering?
what is the mass of 37 mL but has the density of 0.79 g/mL
write a expression that shows how to multiply 7×256 using expanded form and distributive property
a cell phone provider offers a plan that costs $30 per month plus $.20 per text message sent or received. A comparable plan cost $50 per month but offers unlimi
Mrs. Kennedy wants to save $632 to buy a new washing machine. She saves $70 each month. About how many total months will it take Mrs. Kennedy to save enough mon
what is 300/2,000 in a percent
Why is baseball in all its forms – from T-ball to the major leagues – important to Americans of all ages?
2. In a famous letter to Robert Hooke, Isaac Newton wrote, "If I have seen further it is only by standing on the shoulders of giants." Which of the following do
How do I write a balanced chemical equation for the dissolution of Ca(OH)2(s) in pure water?
What are the powers and responsibilities of the top management of a corporation? A. They manage the day-to-day operations of the corporation. B.