joeyabbate2004 joeyabbate2004
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three pears and four apples cost 1.60. four pears and five apples cost 2.05. find the cost of each pear and each Apple.

Respuesta :

buisnessemail2008
buisnessemail2008 buisnessemail2008
  • 14-12-2020

Answer:

use 2 variable for the problem. say pear=x apple=y.

3x+4y=1.6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is 147/90 as a whole number
If 21^(2x)=9 then what is the value of 21^(-x)? Answer and solution please ;)
The word for political or social change is abolition. strike. reform. suffrage.
The word for political or social change is abolition. strike. reform. suffrage.
can 47/60 be simplified?
which would erode more easily rock that has been weathered very little
Which geographic factors contributed to the decline of Sumer? Choose all answers that are correct. A. Irrigation of the crops led to salinization of the soil. B
what is the antonym for the word dynasty
How do humans alter the nitrogen cycle?
After the Scientific Revolution, scientists no longer made their ideas about science fit -the results of their experiments. -the right to liberty. -the pursuit