maria06nunez maria06nunez
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost for 4.6 pounds of shrimp is $20.93.
find the unit price in dollars per pound.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2020

Answer: $5.94

Step-by-step explanation: because you divide 20.93 by 4.6 which equals 5.94

Answer Link

Otras preguntas

the world's number of autonomous political units has ______________ compared with 1000 b.c.
An astronaut has a heartbeat rate of 85 beats per minute when measured on his spaceship, which is traveling at 0.49c with respect to Earth. what would an observ
45 minutes for 9 song minutes per song
in 1909 charles davenport began studying collections of family pedigree charts intending to identify __________ patterns and identify the course of desirable an
Do it please i will reward brainlest
PLEASE ANSWER! How would I answer the first two questions? My teacher wrote “fraction” so should I leave it as a fraction? If yes how would I leave it as a frac
A blender has an efficiency of 72%. What happened to the other 28%?
#26 and #27 ……!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Please help I’ll mark you as brainliest if correct!
jureks brother is 6 years older than him .Together they are 22 years old ,how old are the brothers.Write down the correct equation?