luhvlymaid luhvlymaid
  • 14-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 pounds of peaches for $5.96. How much would 1 pound of peaches cost?

Respuesta :

lifefamfor
lifefamfor lifefamfor
  • 14-12-2020

Answer:

$1.98 each

i think im right

Step-by-step explanation:

have a nice day i just divided $5.96 by 3

Answer Link

Otras preguntas

if a man is 1.7meters what is his height in centimeter
Where would an imaginary line need to be drawn to reflect across an axis of symmetry so that a regular pentagon can carry onto itself?
Who made more commission this month?How much did she make?Salesperson A made 11% of $67,530.Salesperson B made 8% of $85,740.please help:)
Solve for y. 6y-1.5x=8
Which is NOT a phase of mitosis?
The climate of an area is based on A) Rivers and lakes B) natural resources. C) mountain and valleys. D) Precipitation and temperture
Divide using synthetic division. -3x^3+11x^2-x+20 by (x-4). Please show steps!
Which excerpt from "The Adventure of the Mysterious Picture" conveys the playful tone of the passage?
Which of these inequalities has no solutions?
One strand of a double-stranded dna molecule has the base sequence 5'-ataggt-3'. the complementary base sequence on the other strand of dna will be 3'-_________