isabella8981 isabella8981
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 5 piece pack of gum costs $0.85 An 8 piece of gum cost $1.20 how much cheaper per piece is the 8 piece pack

Respuesta :

rcw10202007
rcw10202007 rcw10202007
  • 13-12-2020

Answer:

It's $0.02 cheaper per piece in the 8 piece pack.

Answer Link

Otras preguntas

Convert 15° to seconds. (Remember, 1 degree = 60 minutes, 1 minute = 60 seconds)
A pole that is 2.8 m tall casts a shadow that is 1.46 m long. At the same time, a nearby building casts a shadow that is 50.25 m long. How tall is the building
Suppose a commercial bank has checkable deposit of $100,00 and the legal reserve ratio is 20 percent. If the bank's required and excess reserves are equal, then
The function fis defined by f(x) = 5^x. What is the value of f(3)? O 15 O 25 O 53 O 125
A program that is used to view websites is called a​
Please help me!!! Tales of the Deep: The Giant Squid Have you ever wondered what swims in the deepest parts of the world's oceans? Well, we just got a better id
14. Which statement best describes the purpose of acts in a play? Acts allow the actors to change costumes. Acts are minor divisions in a play which allow for m
The process of plotting or locating boundary lines on maps or aerial photographs by cartographers is known asA. Boundary allocationB. Boundary DefinitionC.Bound
Match the given arc or inscribed angle to its measure. 1. x = 38° 2. x = 180° 3. x = 104° 4. x = 84°
What, according to WHO, is the definition of health​