newmandestiny newmandestiny
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

Tickets for a family of 6 to go skiing cost $48. whats the unit price ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2020
The unit price would be $8.

48/6 = 8
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is soluble in water? a. benzene b. carbon tetrachloride c. silver d. potassium nitrate
Which of the following describes the Enlightenment idea of separation of powers? A.The idea that people consent to government authority and in return the govern
What is the meaning of a list
CAN SOMEONE HELP ME FIGURE THIS OUT BECAUSE IM CONFUSED ......
Aaron has $ 20.00 and he wants to donate it away equally to 3 charities. how much money does each charity get?
Which strategy is a way to determine an authors perspective in a text
_____ has seasonal ice caps and possible underground water. A.Mars B.Earth C.Venus D.Jupiter
Why would scientists set off a underground explosion
Juan is walking up a hill at 130 3/4 feet above sea level when he kicks a pebble. If the pebble falls to the base of the hill, which is 18.5 feet below sea leve
The constraints of a problem are listed below. What are the vertices of the feasible region? 2x+3y≤6 2x-6y≥-3 x≥0 y≥0 which of this are the answers (0, 0), (0,