potatospeed
potatospeed potatospeed
  • 12-12-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 3 pints of ice cream cost $5.70. How much would 20 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-12-2020

Answer:

114

Step-by-step explanation:

5.70  TIMES 20 = 114.

Answer Link
katiemanson2229 katiemanson2229
  • 12-12-2020
$38



5.70/3 = $1.9 per pint

1.9 x 20= $38

Answer Link

Otras preguntas

Given that ∠ACD is a straight angle, find m∠ACB and m∠BCD​
The school that Eugene goes to is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 2 senior citizen tickets and 5 stude
in the backstage view, under info, what do you need to click on to open up more properties of the file?
Which questions would help determine whether an article is scientifically accurate? Group of answer choices Is the author stating an opinion or a fact? Does the
The perimeter of a triangle with vertices A(0,4) B(0,0)and C(3,0) is​
Nitrogen is to the immediate left of oxygen in the same row in the periodic table. Which of the following statements compares the radius and number of protons o
What do Peet’s and alarmists do at the end to outsmart the gamemakers? Were you surprised? Why or why not?
What is the area of the arrow shown? 2 in. 1 16 in. 20 in. 6 in. The area of the question
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each attribute to its corresponding meaning. action href coords alt refers to the location of t
−3/8x ≤ 24 please help me