Llama10squad
Llama10squad Llama10squad
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wendy purchased 9 pizzas for x dollars. She spent a total of
$85.50. Which equation expresses how much Wendy spent on pizza? *

Respuesta :

alaynastokling
alaynastokling alaynastokling
  • 11-12-2020

Answer:

x = $9.50

Step-by-step explanation:

85.50 / 9 = 9.5 sooo..

hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

i need help with this problem. please?!?
Should there ever be a time were freedom is scarificed in the name of national security
A right triangle has side lengths of a, b, and cunits. The longest side has a length of c units. Complete each equation to show three relations among a, b, and
A bag of Super dog food, at $12.85, is one third the price of a bag of power dog food. Write and solve a division equation to find the price of a Power Dog dog
(f)x=3x-7 on a graph what is (f)=-7
need to know the measurement of LEF, AFT and TFY
The measures of two angles are 4 x ° and ( 2 x + 12 ) ° . What must be true if x = 13 ?
What did Caligula do to his uncle?
How did citizens take part in running their "polis"???? A. Citizens were able to govern because they owned the land B. citizens had the right to vote in their p
Six facts about the Korean War