Pmarcus306
Pmarcus306 Pmarcus306
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily needs to buy 2.5 pounds of pecans for a pie.If pecans cost 1.50 per pound how much will Emily pay for pecans?

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 11-12-2020

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

1.50 x 2 = 3 And their is .50 left so half of 1 pound is .50 which is 3+50=3.50

If this helped please make me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Hay que estar en el _ _ _ e _ _ _cuando la clase empieza
Which step of scientific inquiry involves testing the hypothesis and collecting data? a. Experimentation b. Analysis c. Conclusion d. Hypothesis
How do water’s relative densities as a solid and a liquid differ from that of most other substances? Water’s solid and liquid forms have similar densities, whi
PLEASE HELP!!! MATH!!! 20 POINTS!!! Solve the equation. 1.) -1/2 = y -1 2.) -3π + w = 2π 3.) 1.2m = 0.6 4.) q + 2.7 + -0.9
factor 6y^2 - 13y + 6 =
Why do people study history? Choose all answers that are correct. A. It demonstrates how people will live in the future. B. It explains why our culture is sup
what is 5/6 minus 1/6
what is the value of x in the equation 1/5x - 2/3y=30 when y=15
one number is four less than three times another. if their sum is increased by five, the result is twenty-five. find the numbers
What is 92 divided by 828