supermangsie
supermangsie supermangsie
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 40 candy bars is $30 how much does 15 cost

Respuesta :

Xylloz Xylloz
  • 03-01-2021

Answer:$20

Step-by-step explanation: We first need to figure out how much a single candy is worth. To do that we need to divide 40 candy bars by $30. 40/30 is equal to 4/3 or $1.33 dollars each. Now we multiply 15 by the price of a single candy bar which is 4/3 or 1.33 dollars. 4/3*15 is $20.

Answer Link

Otras preguntas

A doctor confirms that a patient is overweight after performing multiple tests and calculating the patient's body mass index (BMI). which strategy will the doct
2/3 of all your books are fiction. 1/6 of those are historical fiction. What fraction of all your books are historical fiction? A.1/9 B.1/18 C.1/3 D.1/2
Maya has a dog and it wants to be pet
What did I learn about survival from Pappy's Story? (Help, is due tmr)
Hi Please help I have no idea what the answer is
Select an expression that is equivalent to 3(m - 5) + 1. а 3m - 14 Ob 3m-4 3m + 16 Od 3m + 3
Choose the best summary of this story ? The crystal ball
What's Gatsby perception?
4- (-1 2/3) ...................................................................................................................................................
Stephanie spent half of her weekly allowance playing arcade games. To earn more money her parents let her clean the oven for $7. What is her weekly allowance if