stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

Which word or words should be capitalized in this sentence? There was a lot of discussion about what kind of party to have for uncle juan's fortieth birthday.
Following the breakup of the Soviet Union, 15 of its former republics became independent. Twelve of these former republics formed the Commonwealth of Independen
ASAP can someone help me think of a title for the question :Which water has the greatest and least amount of ph levels ?be creative.Thank you !!!!! :D (if you
Who slole mona lisa the painting
Whats bigger 33% or 0.4?
Which of the following is NOT true about running and walking? a. Both do not require special equipment. b. Both can be performed almost anywhere. c. The amount
can 3/42 be simplified?
evaluate 50 + 0.5 ×(41 - 32)
As a result of the war, Saddam Hussein no longer held power in Iraq. a. True b. False
an airplane is traveling at 400 miles per hours. which equation can be used ro find the tatal distance the plane will travel in h hours