savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

help urgentWhich sentence does not contain any errors in the use of italics or quotation marks? A. Is the word "their" or the word "there" correct in that sent
What made Florence thrive financially?
in return Greece supplied the following three items
What is the y intercept of the line -4x + 6y = -12?
What is the slope of the line with equation 2x = -8?
Luis counts the total number of ducks swimming on a pond each day. On Monday he counts 1 duck. On Tuesday he counts 2 ducks. On Wednesday he counts 4 ducks. On
Which answer choice does not contain any errors in capitalization? A. "The chipmunk over there," she commented, "has a walnut in its mouth." B. "The chipmunk ov
Which of the following item might serve as a prop A.a dialog B.a magazine C.a scene D.a set PLZ help
Solar energy is used to heat hot water in homes. Which describes what happens to the solar energy? A. Solar energy and thermal energy maintain kinetic equili
Which electrons are lost by an atom of iron when it forms the Fe3+ ion? A. One s orbital electron and two d orbital electrons B. Two s orbital ele