ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

Given figure ABCD ~ figure WXYZ, what is the value of k?
explain why 6 times a number can be decomposed into 2 equal addends
Why do you think overpopulation was seen as an obstacle economic growth
The proportion of dissolved substances in seawater is usually expressed in A. parts per hundred. B. parts per thousand. C. parts per ten thousand. D. parts per
Find the solution set of the inequality 52-3x <-14
64 is 4 times the difference between Sarah's age, a, and 44. Assume Sarah is older than 44. Write an equation to determine Sarah's age (a)
Benefits are offered by employers to attract good employees. a. True b. False
What is a simple sugar?
Who is responsible for the chromosome theory, which says that genes of inheritance are in specific locations on a chromosome.
Energy that comes from the heat of the Earth's core is known as: solar energy hydro energy geothermal energy wave energy