mrbacon102938 mrbacon102938
  • 13-10-2016
  • Mathematics
contestada

a package of 24 pencils costs 2.88$. at this rate how much would 30 pencils cost?

Respuesta :

jwhite5708
jwhite5708 jwhite5708
  • 13-10-2016
24➗2.88=0.8 30➗0.8 = 3.75 So the answer is 3.75
Answer Link

Otras preguntas

line AB passes through A(-3, 0) and B(-6, 5). What is the equation of the line that passes through the origin and is parallel to line AB ?
The growth of textile mills throughout New England in the early 1800s was made possible mostly because of the introduction of slave labor. government sponsored
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. Is the potato chips stale? B. Has the scuba divers from the boat surfaced yet? C. Were they picking
would it be A Archaea are bacteria living today in ponds. humans. extreme environments. none of the above
Mark the statement correctly if it describes a cause of the Hundred Years' War. A. The English king made claims to the French throne. B. The French king made
Select the correct inference of the given passage from "The Cask of Amontillado." "Against the new masonry I re-erected the old rampart of bones. For the half o
Which of the following characteristics does an arthropod have?
Which planet is most similar to Earth in mass and diameter? Mars Mercury Neptune Venus
Which of the following is ideal for helping an amoeba to feed? a pseudopod the nucleus a flagellum cytoplasm
HELP PLZ There are 14 parking spaces in each row of a parking lot and there are 15 rows in the lot. How many parking spaces are in the parking lot?