rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

Jake drew an isosceles right triangle. What are the measures of the two acute angles? How do you know?
7 inches and 23.1 inches, what is the scale factor for the set?
How is the infinitive phrase used in this sentence? The fence was installed to keep the children from accidently falling in the pool. A. adverb B. noun as subje
how to solve 4n-40=7(-2n+2)
A rectangle has a perimeter of 18cm. It's length is 5cm greater than its width. Find the dimensions.
the perimeter of a rectangle is 66 cm and its width is half its length. what are the length and the width of the rectangle?
by what means other than formal amendment has constitutional change occurred
What is the best natural defense against erosion?
Which ratio correctly compares 60 mm to 45 cm?
How do you determine the value of isosceles triangles?