barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

In the reaction C7H16 + __O2 → 8H2O + 7CO2, what coefficient should be placed in front of O2 to balance the reaction? Select one: a. 7 b. 8 c. 11 d. no coe
-12 > -2/5w-16 the -2/5w is a fraction
0.68 is less then or greater then 17/25
all of the following contributed to special speciation In Darwin's finches except
pentru un spectacol sau vandut 1120 de bilete pentru adulti si cu 900 mai putine bilete pentru copii .Cate bilete sau vandut? Transforma problema astfel incat
Who directed moulin rougel ?
Why the committee of public safety would have considered them suspects
Plz help me wit this
Factor the expression by taking out the greatest common factor. 9x^2y - 6xy^2
What was the primary characteristic of feudal society in medieval Europe?