9564157943 9564157943
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

It cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much will it cost to buy 7.5 lbs of walnuts?

Respuesta :

378868
378868 378868
  • 13-11-2020

Answer:

$34.5

Step-by-step explanation:

Turning the 3/4 into a decimal would be .75, .75 can go into 7.5 10 times. You would multiply 10 by the cost $3.45 and you would get $34.5 for 7.5 lbs of walnuts.

Answer Link

Otras preguntas

Which action should be taken immediately to help an anaphylactic shock victim if an epinephrine injector is unavailable? A) Call 911 immediately or take the vic
Each processor core on a multi core processor generally runs faster than a single core processor
What is the answer for this
Find the solutions of the quadratic equation 3x^2-5x+1=0.
The distance from the Sun to the nearest star is about 4 ✕ 1016 m. The Milky Way galaxy is roughly a disk of diameter ~ 1021 m and thickness ~ 1019 m. Find the
Absolute chronology is most useful when emphasizing?​
Financial reports provide information that can reduce investors' uncertainty about the company's opportunities and risks, thereby raising the company's cost of
8. After fighting in Lexington was over, the British marched on Concord. What happened when they reached the town?
Which definition best describes a dependent clause? A. a group of words that contain a subject and a verb and express a complete thought B. a group of words t
find the product: -3*(-12)