giselleherrera98
giselleherrera98 giselleherrera98
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 13-11-2020

Answer:

5 apples

Step-by-step explanation:

First, we must find the cost of one apple

12/20 = the cost of one apple

= $0.60

Then, we divide 3 by the price of one apple

3/0.6 = amount of apple we can buy

= 5

Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 9cm. more than half the width. Find the length if the perimeter is 60 cm.
Why was unity so important during the drafting of the Declaration of Independence? Check any or all that apply. It showed that colonists wanted independence fo
What is the oh- in a solution with a poh of 5.71
Which item has the greatest effect on variation mutation agouti gene gene shape cell membrane structuire
If f(x)=2/(x-3) and g(x)=6/x, find (g·f)(x)
HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Seth had a 1.5-liter bottle of tomato juice. He drank some. There was 0.895 li
The founder of kindergarten, who also provided us with one of the first definitions of play, was A. John Locke. B. Friedrich Froebel. C. Jean Piaget.
Megan works at an ice cream shop in makes $8.25 per hour Lucas works for a landscaper and make $6.50 per hour how much more does Megan make each hour
Read the excerpt from "Ain't I a Woman?" by Sojourner Truth. That man over there says that women need to be helped into carriages, and lifted over ditches, and
Using the quadratic formula to solve 7x2 – x = 7, what are the values of x?