jkdididjjsjdj jkdididjjsjdj
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Will spent $3.75 for 5 1/2 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound to the nearest cent?

Respuesta :

facundobuzzetti
facundobuzzetti facundobuzzetti
  • 20-11-2020

Answer:

Unitary cost (per pound)= $0.682

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Total cost= $3.75

Total pounds= 5.5 pounds

To calculate the unitary cost of each pound, we need to use the following formula:

Unitary cost= total cost / total pounds

Unitary cost per pound= 3.75 / 5.5

Unitary cost per pound= $0.682

Answer Link

Otras preguntas

Which army annihilated the Byzantine army at the Battle of Manzikert?
How should the following title be written? "Kids Today How to Survive as a Babysitter in Today's World"
Alex works at a legal firm which produces a lot of documents. Often Alex has to carry heavy stacks of documents from one office to another. On this particular d
What is 14/15 divided by 2/5
What is 14/15 divided by 2/5
Which statements describe factors that led to the decline and defeat of the Aztec Empire? A. The Spanish took Moctezuma prisoner. B. The Aztec Empire had superi
the circumference of a circle is 11pi inches. what is the area, in square inches, of the circle? express in terms of pi.
Which number line shows the solution set for 2x - 30 _ > -36
Antonyms: Match the following word with the word or phrase most nearly its opposite. ostensible A. sincere B. fragile C. mismatched D. generous
fighting began in Lexington and concord when british troops... captured Paul revere thought colonial soldiers had fired on them came to arrest colonial leaders